Rodzaje Sugestii

Przypominając, indukcja hipnotyczna wytwarza "hipnotyczny trans" lub "stan hipnozy", ale większość fenomenów, które dzieją się w hipnozie jest wynikiem sugestii.

Sugestie mogą być:

Celowe vs. Niezamierzonym

Celowa sugestia może brzmieć "kiedy tak siedzisz możesz zauważyć, że twoja ręka zaczyna stawać się coraz lżejsza" (sugestie zmiany subiektywnego doświadczania).

Niezamierzone sugestie zdarzają się cały czas. Znanym zjawiskiem występującym w badaniach psychologicznych jest efekt Hawthorne’a. Zakłada on, że ludzie zachowują się inaczej, gdy wiedzą, że są obserwowani. "Obserwowanie ludzi, lub sprawianie, że czują się wyjątkowi może być sugestywne" (Michael, Garry i Kirsch, 2012). Efekt placebo może być również traktowany jako niezamierzona sugestia (choć czasem jest celowa) - na przykład pacjent może czuć się lepiej, jeżeli bierze antybiotyki na infekcję wirusową, częściowo dlatego, że czuje że coś jest robione z jego chorobą.

Hipnotyczne vs Niehipnotyczne

Sugestia jest hipnotyczna, jeśli jest ona podawana w kontekście hipnozy. Na przykład, jeśli jest dawana po indukcji hipnotycznej, czy podaje się w czasie, kiedy osoba wierzy, że jest zahipnotyzowana.

Te same sugestie można również dawać bez hipnozy, do osób niezahipnotyzowanych. W tym kontekście są one nazywane sugestiami niehipnotycznymi lub sugestiami (technikami) wyobrażeniowymi. Istnieją badania pokazujące, że hipnotyczne sugestie są tylko nieznacznie bardziej skuteczne niż sugestie wyobrażeniowe.

Werbalne vs niewerbalne

Hipnoza i sugestie są klasycznie traktowane jako werbalne, ale istnieje wiele badań, pokazujących, że sugestie mogą być dostarczane bez słów. W badaniach psychologicznych pokazano, że oczekiwania eksperymentatora mogą wpłynąć na wyniki z badań (wskazówki sugerujące hipotezę): dlatego wysokiej jakości badania lekarskie wykonywane są za pomocą podwójnie ślepej próby w celu zminimalizowania skutków oczekiwań naukowców. Istnieją również dowody, że niewerbalne, niezamierzone sugestie działają w innych obszarach. Na przykład w badaniu, w którym ława przysięgłych była poinstruowana przez sędziego, ich werdykty były dopasowane do prywatnych oczekiwań sędziego (Hart, 1995).

Sugestia działa w wielu dziedzinach, w tym:

Uczucia i Percepcja

Sugestie można podawać, by wpływać na to co dana osoba widzi, słyszy lub czuje. Na przykład sugestia może mieć treść: "usłysz głos przyjaciela, który mówi do ciebie", "zobacz kota na swoich kolanach", "poczuj ciepło słońca na dłoni", czy "poczuj jak twoja ręka jest tak ciężka, że nie możesz podnieść jej z kolan".

W jednym z badań uczestnicy otrzymali sugestię, by zobaczyć skalę szarości w kolorze lub zobaczyć kolorowy obraz w odcieniach szarości. Aktywność w korze wzrokowej uczestnika wykazała, że naprawdę widzieli kolory, nawet jeśli nie były obecne na rzeczywistych zdjęciach (Mazzoni et al, 2009).

W innym badaniu uczestnicy mieli koc elektryczny przymocowany do dłoni. Zasugerowano, że będzie się nagrzewać do boleśnie gorącej temperatury, gdy w rzeczywistości był wyłączony. Uczestnicy zgłaszali, że doświadczali ból i pokazała to także aktywność "obszarów bólu" w ich mózgach (Derbyshire, Whalley, Stenger & Oakley, 2004).

Uczenie się bezwarunkowe

W badaniu, w którym zadaniem uczestników było znalezienie określonego elementu wśród innych rozpraszających elementów (gdzie elementy rozpraszające delikatnie sugerowały lokalizację celu w niektórych próbach), wydajność uczestnika była uzależniona od powąchania podpaski. Jeśli uczestnikowi powiedziano, że powąchanie podpaski poprawi jego osiągi, zadanie było wykonywane szybciej, a gdy dawano odwrotną sugestię było one wykonywane wolniej (Colaguiri, Livesey, i Harris, 2010).

Pamięć

Uczestnicy otrzymywali napój bezalkoholowy i mówiono im, że jest to wódka byli bardziej podatni na wprowadzającą w błąd informację. Uczestnicy otrzymujący drinka placebo, którym mówiono, że to zwiększający wydajność lek byli mniej podatni na wprowadzającą w błąd informację (Assefi & Harry, 2003; Clifasefi i wsp, 2007).

Skutki sugestii hipnotycznych na pamięć były szeroko badane. Typowe wyniki wskazują, że jakość przypominania nie poprawia się, jednak ilość przypominanych rzeczy i pewność osób o przypomnianych sobie faktach zostaje zwiększona.

Nawykowe lub automatyczne odpowiedzi

Dobrze udokumentowanym odkryciem w badaniach psychologicznych jest to, że uczestnicy mogą wymienić kolor atramentu, którym słowo jest napisane szybciej, jeśli samo słowo to również nazwa tego koloru (Stroopa, 1935). Efekt ten jest uważany za automatyczny i poza kontrolą świadomości. Jednak, gdy bardzo sugestywni badani otrzymują sugestię "możesz widzieć wyraźnie, ale słowa są zwykłym bełkotem (lub nic nie znaczącymi symbolami)" to efekt Stroopa jest zmniejszony (Raz & Campbell, 2009).

Skuteczność leków

W badaniu, w którym uczestnicy otrzymali dawkę leku zwiotczającego mięśnie, zgłaszali uczucie odprężenia, gdy sugerowano im, że to lek rozluźniający. Z kolei gdy mówiono im, że to stymulant czuli się napięci (Flaten, Simonsen, & Olsen, 1999).

W innym badaniu jednej grupie hospitalizowanych pacjentów podano benzodiazepiny (substancja wpływająca na poczucie lęku) bez ich wiedzy, a innej grupie podano lek i powiedziano, że był to silny lek przeciwlękowy. Tylko grupa, poinformowana o leku zgłaszała zmniejszenie się lęku (Benedetti et al, 2003).

Realność odpowiedzi na sugestie

Udawana

Nie jest możliwe sprawdzenie czy ktoś faktycznie jest zahipnotyzowany lub czy autentycznie odpowiada na sugestię. Na przykład dając sugestię, że czyjaś ręka staje się coraz lżejsza i zaczyna unosić się w powietrzu, wtedy mogą podnieść rękę, ponieważ rzeczywiście odczują ją lżejszą, albo dlatego, że po prostu udają. Podobnie, jeśli dawane są sugestie dla uśmierzenia bólu, ktoś może zgłaszać mniej bólu, ponieważ odczuwa mniejszy ból, albo dlatego, że starają się zadowolić innych. Więc jak możemy stwierdzić, czy odpowiedź na sugestię jest prawdziwa?

Jednym ze sposobów jest przeprowadzenie testów, które są trudne do udawania. Raz i jego współpracownicy wykorzystali test Stroopa, aby pokazać, że reakcje na pewne sugestie przejmują kontrolę nad procesami automatycznymi. Inne sposoby obejmują relację po badaniu, kiedy badany ma możliwość, aby ocenić, jak "prawdziwe" lub "bez wysiłku" były ich reakcje.

Niedobrowolność

Jedną z najważniejszych cech reakcji hipnotycznych jest niedobrowolność. Nazywa się to "klasycznym efektem sugestii" (Weitzenhoffer, 1980). Kiedy sugestia hipnotyczna jest przyjmowana przez osobę zahipnotyzowaną, wg Weitzenhoffer’a doświadczenie subiektywne powinno być takie, że zachowanie dzieje się samo, mimowolnie. Na przykład, jeśli sugestia mówi, że ramię osoby jest sztywne jak stalowy pręt, prawdziwe doświadczenie hipnotyczne wynika z tego, że ręka rzeczywiście stała się sztywna, sama z siebie: zahipnotyzowany nie powinien czuć, że celowo trzyma rękę sztywno. Zauważ, że ta cecha niedobrowolności odnosi się wyłącznie do zachowań.

"Realność"

Tellegen (1978/1979) twierdził, że kluczowym kryterium hipnotycznej odpowiedzi jest to jak bardzo "prawdziwie" jest odczuwana. Na przykład, jeśli sugestia mówi o doświadczaniu bycia na plaży, to co się liczy, to nie jak żywe jest to doświadczenie, ale jak bardzo jest prawdziwe - musi być doświadczane "jako rzeczywistość".

 

Home
About & contact
News

Language
English
Francais
Information
What is hypnosis?
Definitions of hypnosis
Types of suggestion
FAQ
Scientific theories of hypnosis
History of hypnosis
Animal hypnosis
Key people in hypnosis
Demand characteristics
Research
Scientific research
States of consciousness
Neuroscience
Modification of suggestibility
Attention and hypnosis
Pain research
Hypnosis as a research tool
Genes and hypnotizability
Hypnotherapy
What is hypnotherapy?
Is it effective?
Finding a therapist
Depression
Irritable bowel syndrome
Pain
PTSD
Smoking
Surgery
Weight loss
Resources
Hypnosis research papers
Suggestibility scales
Scripts
Videos
Forum
Organisations
Journals
Book reviews

© 2007-2019 Dr Matthew Whalley